N74F260N,602
IC GATE NOR 5INPUT 14DIP
product image
N74F260N,602 Picture
SeekIC No. : 003544886 Detail
N74F260N,602: IC GATE NOR 5INPUT 14DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F260N,602
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Type: NOR Gate Number of Circuits: 2
Number of Inputs: 5 Features: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Current - Quiescent (Max): -
Supply Voltage - Max : 1.9 V Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Logic Level - Low: 0.8V Logic Level - High: 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 5.5ns @ 5V, 50pF Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole Supplier Device Package: 14-DIP
Package / Case: 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Description
Logic Type: NOR Gate
Features: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Level - High: 2V
Logic Level - Low: 0.8V
Number of Circuits: 2
Series: 74F
Current - Quiescent (Max): -
Current - Output High, Low: 1mA, 20mA
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 5.5ns @ 5V, 50pF
Number of Inputs: 5
Manufacturer: NXP Semiconductors
Supplier Device Package: 14-DIP
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F260N,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits2 - Dual
Package / Case14-DIP (300 mil)
Logic TypeNOR Gate
PackagingTube
Mounting TypeThrough Hole
Number of Inputs5
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V