N74F269N,602
IC COUNTER 8BIT BINARY 24DIP
product image
N74F269N,602 Picture
SeekIC No. : 003539797 Detail
N74F269N,602: IC COUNTER 8BIT BINARY 24DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F269N,602
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Family : MC145 Logic Type: Binary Counter
Direction: Up, Down Number of Elements: 1
Number of Bits per Element: 8 Reset: -
Timing: - Count Rate: 115MHz
Trigger Type: Positive Edge Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 24-DIP
Description
Logic Type: Binary Counter
Number of Elements: 1
Trigger Type: Positive Edge
Timing: -
Direction: Up, Down
Reset: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Series: 74F
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of Bits per Element: 8
Manufacturer: NXP Semiconductors
Supplier Device Package: 24-DIP
Count Rate: 115MHz
Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F269N,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeBinary Counter
Trigger TypePositive Edge
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Number of Bits per Element8
Number of Elements1 - Single
DirectionUp, Down
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP (300 mil)
Reset-
PackagingTube
Count Rate115MHz