N74F3038D/G,518
IC GATE NAND QUAD 2INPUT 16SOICW
product image
N74F3038D/G,518 Picture
SeekIC No. : 003545296 Detail
N74F3038D/G,518: IC GATE NAND QUAD 2INPUT 16SOICW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F3038D/G,518
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Type: NAND Gate Number of Circuits: 4
Number of Inputs: 2 High Level Output Current : - 32 mA
Features: Open Collector Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max): - Current - Output High, Low: -, 160mA
Logic Level - Low: 0.8V Logic Level - High: 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 11.5ns @ 5V, 50pF Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Surface Mount Supplier Device Package: 16-SO
Package / Case: 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Description
Mounting Type: Surface Mount
Number of Inputs: 2
Logic Type: NAND Gate
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Level - High: 2V
Logic Level - Low: 0.8V
Number of Circuits: 4
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 11.5ns @ 5V, 50pF
Series: 74F
Current - Quiescent (Max): -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Features: Open Collector
Supplier Device Package: 16-SO
Manufacturer: NXP Semiconductors
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low: -, 160mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F3038D/G,518
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits4 - Quad
Package / Case16-SOIC (7.5mm Width)
Logic TypeNAND Gate
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs2
Current - Output High, Low-
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V