N74F3038N,602
IC GATE NAND QUAD 2INPUT 16DIP
product image
N74F3038N,602 Picture
SeekIC No. : 003545299 Detail
N74F3038N,602: IC GATE NAND QUAD 2INPUT 16DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F3038N,602
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Type: NAND Gate Number of Circuits: 4
Number of Inputs: 2 Features: Open Collector
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Supply Voltage - Max : 1.9 V
Current - Quiescent (Max): - Current - Output High, Low: -, 160mA
Logic Level - Low: 0.8V Logic Level - High: 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 11.5ns @ 5V, 50pF Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole Supplier Device Package: 16-DIP
Package / Case: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Description
Number of Inputs: 2
Logic Type: NAND Gate
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Level - High: 2V
Logic Level - Low: 0.8V
Number of Circuits: 4
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 11.5ns @ 5V, 50pF
Series: 74F
Current - Quiescent (Max): -
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Features: Open Collector
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Manufacturer: NXP Semiconductors
Supplier Device Package: 16-DIP
Current - Output High, Low: -, 160mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F3038N,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits4 - Quad
Package / Case16-DIP (300 mil)
Logic TypeNAND Gate
PackagingTube
Mounting TypeThrough Hole
Number of Inputs2
Current - Output High, Low-
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V