N74F640D,602
Bus Transceivers OCTAL BUS TRANSCVR
product image
N74F640D,602 Picture
SeekIC No. : 00418255 Detail
N74F640D,602: Bus Transceivers OCTAL BUS TRANSCVR
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F640D,602
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Logic Type : Bipolar Logic Family : F
Number of Channels per Chip : 8 Input Level : TTL
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 15 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 7 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : SO Packaging : Tube
Description
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Packaging : Tube
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Propagation Delay Time : 7 ns
Logic Type : Bipolar
Input Level : TTL
Output Level : TTL
High Level Output Current : - 15 mA
Low Level Output Current : 64 mA
Logic Family : F
Package / Case : SO
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F640D,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Drivers/Receivers8/8
TypeTransceiver
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case20-SOIC (7.5mm Width)