N74F656AN,602
IC BUFFER/LDRIVER OCTAL 24-DIP
product image
N74F656AN,602 Picture
SeekIC No. : 003547494 Detail
N74F656AN,602: IC BUFFER/LDRIVER OCTAL 24-DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F656AN,602
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Type: Buffer/Driver with Parity Supply Voltage: 4.5 V ~ 5.5 V
Propagation Delay Time : 2.15 ns Number of Bits: 8
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package: 24-DIP
Description
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Supply Voltage: 4.5 V ~ 5.5 V
Series: 74F
Number of Bits: 8
Manufacturer: NXP Semiconductors
Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Logic Type: Buffer/Driver with Parity
Supplier Device Package: 24-DIP
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F656AN,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP
Supply Voltage4.5 V ~ 5.5 V
PackagingTube