N74F757N,602
IC BUFF/DVR DUAL NON-INV 20DIP
product image
N74F757N,602 Picture
SeekIC No. : 003539626 Detail
N74F757N,602: IC BUFF/DVR DUAL NON-INV 20DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F757N,602
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Type: Buffer/Line Driver, Non-Inverting Number of Elements: 2
Number of Bits per Element: 4 Current - Output High, Low: -
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package: 20-DIP Package / Case : SSOP-16
Description
Logic Type: Buffer/Line Driver, Non-Inverting
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Number of Elements: 2
Number of Bits per Element: 4
Series: 74F
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Manufacturer: NXP Semiconductors
Supplier Device Package: 20-DIP
Current - Output High, Low: -
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F757N,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Non-Inverting
Package / Case20-DIP (300 mil)
PackagingTube
Mounting TypeThrough Hole
Number of Bits per Element4
Number of Elements2 - Dual
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V