N74F821N,602
IC 10BIT BUS REGISTER 3ST 24DIP
product image
N74F821N,602 Picture
SeekIC No. : 003542740 Detail
N74F821N,602: IC 10BIT BUS REGISTER 3ST 24DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F821N,602
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Family : 74FCT Function: Standard
Type: D-Type Bus Output Type: Tri-State Non Inverted
Number of Elements: 1 Number of Bits per Element: 10
Frequency - Clock: 180MHz Delay Time - Propagation: 6.5ns
Trigger Type: Positive Edge Current - Output High, Low: 24mA, 64mA
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Description
Number of Elements: 1
Trigger Type: Positive Edge
Function: Standard
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Type: D-Type Bus
Output Type: Tri-State Non Inverted
Series: 74F
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Number of Bits per Element: 10
Delay Time - Propagation: 6.5ns
Package / Case: 24-DIP (0.300", 7.62mm)
Manufacturer: NXP Semiconductors
Frequency - Clock: 180MHz
Current - Output High, Low: 24mA, 64mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F821N,602
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP
FunctionStandard
Number of Bits per Element10
Number of Elements1 - Single
Trigger TypePositive Edge
TypeD-Type Bus
PackagingTube
Delay Time - Propagation6.5ns
Frequency - Clock180MHz
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V