N74F862D,518
IC TXRX BUS INVERT 3-ST 24SOIC
product image
N74F862D,518 Picture
SeekIC No. : 003539671 Detail
N74F862D,518: IC TXRX BUS INVERT 3-ST 24SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N74F862D,518
Quick Details
Series: 74F Manufacturer: NXP Semiconductors
Logic Type: Transceiver, Inverting Number of Elements: 1
Number of Bits per Element: 10 Current - Output High, Low: 24mA, 64mA
Operating Supply Voltage : 9 V to 18 V Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) Supplier Device Package: 24-SO
Description
Number of Elements: 1
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Series: 74F
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of Bits per Element: 10
Logic Type: Transceiver, Inverting
Package / Case: 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Manufacturer: NXP Semiconductors
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Output High, Low: 24mA, 64mA
Supplier Device Package: 24-SO
Parameters:
Technical/Catalog InformationN74F862D,518
VendorNXP Semiconductors
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Drivers/Receivers-
TypeTransceiver
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Package / Case24-SOIC (7.5mm Width)