N80188-10B
product image
N80188-10B Picture
SeekIC No. : 004432618 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N80188-10B
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
The N80188-10B is a kind of highly-integrated microprocessor with an 8-bit data bus interface and a 16-bit internal architecture for high performance. It effectively combines 15-20 of the most common iPAX 86 system components onto one. N80188-10B is available in 68-pin plastic leaded chip carrier (PL 068) and requires a single +5 V power supply.
There are some features of N80188-10B as follows: (1)integrated feature set: enhanced 10 MHz 8088-1 CPU; clock generator; two independent, high-speed DMA channels, programmable interrupt controller; three programmable 16-bit timers; programmable memory and peripheral chip-select logic; programmable wait state generator; local bus controller; (2)8-bit data bus interface, 16-bit internal architecture; (3)available in 10 MHz (80188-10); (4)high-performance processor: two times the performance of the standard 8088 2.25 Mbyte/sec bus bandwidth interface; (5)direct addressing capability to 1 Mbyte of memory; (6)completely object code compatible with all exsiting iAPX 86, 88 software; ten new instruction types; compatible with 29843/45,3, 8284, 29833/6, 8284 and 828 bus support components; (7)optional numeric processor extension.
The following is about the absolute maximum ratings of N80188-10B: (1)storage temperature: -65 to +150; (2)voltage on any pin with respect to ground: -1.0 to +7 V; (3)power dissipation (steady state 70): 2.0 W. Then is about the operating ratings: (1) commercial devices: temperature (TA): 0 to +70; TC: 0 to +110;supply voltage: 5V±10%; (2)industrial devices: temperature (TA): -40 to +85; supply voltage: 5V±5%.