N80C196KB16
IC MPU 16BIT 5V 16MHZ 68PLCC
product image
N80C196KB16 Picture
SeekIC No. : 003509826 Detail
N80C196KB16: IC MPU 16BIT 5V 16MHZ 68PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N80C196KB16
Quick Details
Series: 80C Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 96 Core Size: 16-Bit
Speed: 16MHz Connectivity: SIO
Peripherals: PWM, WDT Number of I /O: 48
Program Memory Size: - Program Memory Type: ROMless
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 232 x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 8x10b Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 68-PLCC
Description
EEPROM Size: -
Speed: 16MHz
Core Size: 16-Bit
Packaging: Tube
Data Converters: A/D 8x10b
Oscillator Type: External
Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of I /O: 48
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Peripherals: PWM, WDT
Series: 80C
Package / Case: 68-PLCC
Manufacturer: Intel
Connectivity: SIO
RAM Size: 232 x 8
Core Processor: MCS 96
Parameters:
Technical/Catalog InformationN80C196KB16
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size232 x 8
Number of I /O48
Package / Case68-PLCC
Speed16MHz
Controller Series80C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorMCS 96
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size16-Bit
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT