N80C251SB16SF87
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ 44-PLCC
product image
N80C251SB16SF87 Picture
SeekIC No. : 003509832 Detail
N80C251SB16SF87: IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ 44-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N80C251SB16SF87
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 80C Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 251 Core Size: 8-Bit
Speed: 16MHz Connectivity: SIO
Peripherals: PWM, WDT Number of I /O: 32
Program Memory Size: - Program Memory Type: ROMless
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 1K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-PLCC
Description
Core Size: 8-Bit
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Speed: 16MHz
Packaging: Tube
Oscillator Type: External
Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
RAM Size: 1K x 8
Number of I /O: 32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Peripherals: PWM, WDT
Series: 80C
Package / Case: 44-PLCC
Manufacturer: Intel
Connectivity: SIO
Core Processor: MCS 251
Parameters:
Technical/Catalog InformationN80C251SB16SF87
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size1K x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed16MHz
Controller Series80C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorMCS 251
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT