N80C251SQ16
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ 44-PLCC
product image
N80C251SQ16 Picture
SeekIC No. : 003509833 Detail
N80C251SQ16: IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ 44-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N80C251SQ16
Core Processor: MCS 251 Core Size: 8-Bit
Speed: 16MHz Connectivity: SIO
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 512 x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-PLCC
Data Converters: -
Speed: 16MHz
Program Memory Type: ROMless
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
RAM Size: 512 x 8
Number of I /O: 32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationN80C251SQ16
Program Memory Size-
RAM Size512 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed16MHz
Core Size8-Bit
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT