N80C31BH24SF88
IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ 44-PLCC
product image
N80C31BH24SF88 Picture
SeekIC No. : 003509837 Detail
N80C31BH24SF88: IC MPU 8-BIT 5V 24MHZ 44-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N80C31BH24SF88
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 80C Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 51 Core Size: 8-Bit
Speed: 24MHz Connectivity: SIO
Peripherals: POR Number of I /O: 32
Program Memory Size: - Program Memory Type: ROMless
EEPROM Size: - RAM Size: 128 x 8
Package / Case : SC-70-6 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-PLCC
Description
Core Size: 8-Bit
EEPROM Size: -
Data Converters: -
RAM Size: 128 x 8
Packaging: Tube
Oscillator Type: External
Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of I /O: 32
Speed: 24MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Series: 80C
Package / Case: 44-PLCC
Peripherals: POR
Manufacturer: Intel
Core Processor: MCS 51
Connectivity: SIO
Parameters:
Technical/Catalog InformationN80C31BH24SF88
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size128 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed24MHz
Controller Series80C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorMCS 51
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivitySIO
PeripheralsPOR