N87C51FA33SF76
IC MCU 8BIT 8K OTP 44-PLCC
product image
N87C51FA33SF76 Picture
SeekIC No. : 003509769 Detail
N87C51FA33SF76: IC MCU 8BIT 8K OTP 44-PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N87C51FA33SF76
Core Processor: MCS 51 Core Size: 8-Bit
Speed: 33MHz Connectivity: SIO
Peripherals: PWM, WDT Number of I /O: 32
Program Memory Size: 8KB (8K x 8) Program Memory Type: OTP
EEPROM Size: - RAM Size: 256 x 8
Package / Case : SC-70-6 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-PLCC
Oscillator Type: External
Program Memory Size: 8KB (8K x 8)
RAM Size: 256 x 8
Program Memory Type: OTP
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of I /O: 32
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Peripherals: PWM, WDT
Speed: 33MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationN87C51FA33SF76
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size256 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed33MHz
Core Size8-Bit
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT