N87C51FC20SF76
IC MCU 8BIT 32K 20MHZ OTP 44PLCC
product image
N87C51FC20SF76 Picture
SeekIC No. : 004432626 Detail
N87C51FC20SF76: IC MCU 8BIT 32K 20MHZ OTP 44PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N87C51FC20SF76
Mfg:
Intel
Parameters:
Technical/Catalog InformationN87C51FC20SF76
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size32KB (32K x 8)
RAM Size256 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed20MHz
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V