N87C51FC24SF76
IC MCU 8BIT 32K 24MHZ OTP 44PLCC
product image
N87C51FC24SF76 Picture
SeekIC No. : 003509774 Detail
N87C51FC24SF76: IC MCU 8BIT 32K 24MHZ OTP 44PLCC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
N87C51FC24SF76
Core Processor: MCS 51 Core Size: 8-Bit
Speed: 24MHz Connectivity: SIO
Peripherals: PWM, WDT Number of I /O: 32
Program Memory Size: 32KB (32K x 8) Program Memory Type: OTP
EEPROM Size: - Package / Case : SC-70-6
RAM Size: 256 x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: External
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 44-PLCC
Oscillator Type: External
RAM Size: 256 x 8
Program Memory Type: OTP
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Program Memory Size: 32KB (32K x 8)
Number of I /O: 32
Speed: 24MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Peripherals: PWM, WDT
Parameters:
Technical/Catalog InformationN87C51FC24SF76
VendorIntel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
RAM Size256 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-PLCC
Speed24MHz
Core Size8-Bit
ConnectivitySIO
PeripheralsPWM, WDT