NBRB8H100T4G
Schottky (Diodes & Rectifiers) 8A 100V SCHOTTKY AUTO
product image
NBRB8H100T4G Picture
SeekIC No. : 00192627 Detail
NBRB8H100T4G: Schottky (Diodes & Rectifiers) 8A 100V SCHOTTKY AUTO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NBRB8H100T4G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Diodes Packaging : Reel
Description
Peak Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Max Surge Current :
Configuration :
Recovery Time :
Forward Voltage Drop :
Maximum Reverse Leakage Current :
Maximum Power Dissipation :
Operating Temperature Range :
Mounting Style :
Package / Case :
Product : Schottky Diodes
Packaging : Reel
Parameters:
Technical/Catalog InformationNBRB8H100T4G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)