NC12K00103JBB
Thermistors - NTC 0805 10Kohm 5%
product image
NC12K00103JBB Picture
SeekIC No. : 00692592 Detail
NC12K00103JBB: Thermistors - NTC 0805 10Kohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC12K00103JBB
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 10 KOhms Tolerance : 5 %
Termination Style : SMD/SMT Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Package / Case : 0805 Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L
Packaging : Reel
Description
Current Rating :
Packaging : Reel
Resistance : 10 KOhms
Tolerance : 5 %
Termination Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Package / Case : 0805
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC12K00103JBB
VendorAVX Corporation
CategorySensors, Transducers
Resistance in Ohms @ 25°C10K
B25/50-
B25/853630K
B25/100-
B0/50-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Resistance Tolerance5%
B Value Tolerance3%
Accuracy-
Power - Max120mW