NC12L00153KBB
Thermistors - NTC 0805 15Kohm 10%
product image
NC12L00153KBB Picture
SeekIC No. : 00692433 Detail
NC12L00153KBB: Thermistors - NTC 0805 15Kohm 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC12L00153KBB
Quick Details
Resistance : 15 KOhms Tolerance : 10 %
Termination Style : SMD/SMT Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Package / Case : 0805 Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L
Tolerance : 10 %
Package / Case : 0805
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L
Resistance : 15 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC12L00153KBB
VendorAVX Corporation
CategorySensors, Transducers
Resistance in Ohms @ 25°C15K
B25/50-
B25/853790K
B25/100-
B0/50-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Resistance Tolerance10%
B Value Tolerance3%
Accuracy-
Power - Max120mW