NC12N00473KBA
Thermistors - NTC 0805 47Kohm 10%
product image
NC12N00473KBA Picture
SeekIC No. : 00692123 Detail
NC12N00473KBA: Thermistors - NTC 0805 47Kohm 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC12N00473KBA
Quick Details
Resistance : 47 KOhms Tolerance : 10 %
Termination Style : SMD/SMT Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Package / Case : 0805 Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 1.3 mm H
Resistance : 47 KOhms
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 1.3 mm H
Tolerance : 10 %
Package / Case : 0805
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC12N00473KBA
VendorAVX Corporation
CategorySensors, Transducers
Resistance in Ohms @ 25°C47K
B25/50-
B25/854080K
B25/100-
B0/50-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Resistance Tolerance10%
B Value Tolerance3%
Accuracy-
Power - Max120mW