NC20MC0391JBA
Thermistors - NTC 1206 390ohm 5%
product image
NC20MC0391JBA Picture
SeekIC No. : 00692316 Detail
NC20MC0391JBA: Thermistors - NTC 1206 390ohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC20MC0391JBA
Mfg:
AVX
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 390 Ohms Tolerance : 5 %
Termination Style : SMD/SMT Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Package / Case : 1206 Dimensions : 1.6 mm W x 3.2 mm L
Packaging : Reel
Description
Current Rating :
Packaging : Reel
Tolerance : 5 %
Termination Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Package / Case : 1206
Dimensions : 1.6 mm W x 3.2 mm L
Resistance : 390 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC20MC0391JBA
VendorAVX Corporation
CategorySensors, Transducers
Resistance in Ohms @ 25°C390
B25/50-
B25/853910K
B25/100-
B0/50-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Resistance Tolerance5%
B Value Tolerance3%
Accuracy-
Power - Max240mW