NC2EBD-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 5A 24V DPDT AMB SEAL VERTICAL PLUG-IN
product image
NC2EBD-DC24V Picture
SeekIC No. : 002547951 Detail
NC2EBD-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 5A 24V DPDT AMB SEAL VERTICAL PLUG-IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC2EBD-DC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM) Coil Voltage : 24 VDC
Coil Resistance : 1.6 K Ohms Mounting Style : Plug In
Contact Material : Silver Nickel
Description
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 2 Form C (DPDT-BM)
Coil Resistance : 1.6 K Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC2EBD-DC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitDPDT (2 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 250VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)2.4 VDC
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current15mA