NC4D-DC110V
General Purpose / Industrial Relays 5A 110VDC VERT PLUG RELAY POWER
product image
NC4D-DC110V Picture
SeekIC No. : 002551329 Detail
NC4D-DC110V: General Purpose / Industrial Relays 5A 110VDC VERT PLUG RELAY POWER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC4D-DC110V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC4D-DC110V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 125VAC
Coil Voltage110VDC
Control Off Voltage (Min)11 VDC
Control On Voltage (Max)88 VDC
Coil Current8.2mA