NC4EBD-JP-DC12V
General Purpose / Industrial Relays 5A 12V 4PDT AMB SEAL FLAT PCB
product image
NC4EBD-JP-DC12V Picture
SeekIC No. : 002547572 Detail
NC4EBD-JP-DC12V: General Purpose / Industrial Relays 5A 12V 4PDT AMB SEAL FLAT PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC4EBD-JP-DC12V
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM) Coil Voltage : 12 VDC
Coil Resistance : 400 Ohms Mounting Style : Through Hole
Contact Material : Silver Nickel
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 12 VDC
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM)
Coil Resistance : 400 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC4EBD-JP-DC12V
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 125VAC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1.2 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current60mA