NC4EBD-L2-DC24V
General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 5A 250VAC Coil Latching 24VDC
product image
NC4EBD-L2-DC24V Picture
SeekIC No. : 002565191 Detail
NC4EBD-L2-DC24V: General Purpose / Industrial Relays 4 Form C 5A 250VAC Coil Latching 24VDC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC4EBD-L2-DC24V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM) Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Nickel
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Coil Voltage : 24 VDC
Mounting Style : Plug In
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM)
Contact Material : Silver Nickel
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC4EBD-L2-DC24V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 125VAC
Coil Voltage24VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)19.2 VDC
Coil Current66.7mA