NC4EBD-PL2-DC48V
General Purpose / Industrial Relays RELAY LTCH 5A 48VDC AMB VERT PCB
product image
NC4EBD-PL2-DC48V Picture
SeekIC No. : 002552565 Detail
NC4EBD-PL2-DC48V: General Purpose / Industrial Relays RELAY LTCH 5A 48VDC AMB VERT PCB
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC4EBD-PL2-DC48V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM) Coil Voltage : 48 VDC
Mounting Style : Through Hole Contact Material : Silver Nickel
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Mounting Style : Through Hole
Contact Form : 4 Form C (4PDT-BM)
Contact Material : Silver Nickel
Coil Voltage : 48 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC4EBD-PL2-DC48V
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Circuit4PDT (4 Form C)
Contact Rating @ Voltage5A @ 125VAC
Coil Voltage48VDC
Control Off Voltage (Min)-
Control On Voltage (Max)38.4 VDC
Coil Current33.3mA