NC7WZ32K8X
Gates (AND / NAND / OR / NOR) UHS Dl 2-Inp OR Gate
product image
NC7WZ32K8X Picture
SeekIC No. : 00435817 Detail
NC7WZ32K8X: Gates (AND / NAND / OR / NOR) UHS Dl 2-Inp OR Gate
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NC7WZ32K8X
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : OR Logic Family : NC7WZ
Number of Gates : 2 Number of Lines (Input / Output) : 2 / 1
High Level Output Current : - 32 mA Low Level Output Current : 32 mA
Propagation Delay Time : 4.8 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : US8
Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Number of Lines (Input / Output) : 2 / 1
Number of Gates : 2
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 1.65 V
Product : OR
High Level Output Current : - 32 mA
Low Level Output Current : 32 mA
Propagation Delay Time : 4.8 ns
Package / Case : US8
Logic Family : NC7WZ
Parameters:
Technical/Catalog InformationNC7WZ32K8X
VendorFairchild Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Circuits2 - Dual
Package / CaseUS8, 8-VSSOP
Logic TypeOR Gate
PackagingDigi-Reel?
Mounting TypeSurface Mount
Number of Inputs2
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Supply Voltage1.65 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V