NCP1012AP100
Current Mode PWM Controllers Low Standby Power
product image
NCP1012AP100 Picture
SeekIC No. : 00491802 Detail
NCP1012AP100: Current Mode PWM Controllers Low Standby Power
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1012AP100
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Switching Frequency : 110 KHz Duty Cycle (Max) : 72 %
Operating Supply Voltage : - 0.3 V to + 10 V Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : PDIP-7
Description
Rise Time :
Fall Time :
Operating Supply Current :
Number of Outputs :
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : PDIP-7
Switching Frequency : 110 KHz
Duty Cycle (Max) : 72 %
Operating Supply Voltage : - 0.3 V to + 10 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1012AP100
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTube
Package / Case8-DIP (300 mil, 7 Leads)
Power (Watts)19W
Voltage - Input8.1 ~ 10 V
Voltage - Output700V
Frequency Range90 ~ 110kHz
Operating Temperature0°C ~ 150°C