NCP1028P100G
Current Mode PWM Controllers NCP1028 100 KHZ
product image
NCP1028P100G Picture
SeekIC No. : 00490479 Detail
NCP1028P100G: Current Mode PWM Controllers NCP1028 100 KHZ
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1028P100G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Description
Switching Frequency :
Duty Cycle (Max) :
Rise Time :
Fall Time :
Operating Supply Voltage :
Operating Supply Current :
Number of Outputs :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style :
Package / Case :
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1028P100G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PackagingTube
Package / Case8-DIP (300 mil, 7 Leads)
Power (Watts)25W
Voltage - Input7.9 ~ 10 V
Voltage - Output700V
Frequency Range90 ~ 110kHz
Operating Temperature0°C ~ 150°C