NCP1054P100G
Other Power Management 700V 530mA Switching No Auxillary Winding
product image
NCP1054P100G Picture
SeekIC No. : 00534654 Detail
NCP1054P100G: Other Power Management 700V 530mA Switching No Auxillary Winding
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1054P100G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage Range : - 0.3 V to + 10 V Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : PDIP-8
Packaging : Tube
Description
Input Current :
Power Dissipation :
Output Voltage Range :
Output Current :
Packaging : Tube
Operating Temperature Range : - 40 C to + 150 C
Input Voltage Range : - 0.3 V to + 10 V
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : PDIP-8
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1054P100G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Packaging*
Package / Case*
Power (Watts)40W
Voltage - Input7 ~ 10 V
Voltage - Output700V
Frequency Range84 ~ 107kHz
Operating Temperature-40°C ~ 150°C