NCP1086D2T-33R4
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 1.5A
product image
NCP1086D2T-33R4 Picture
SeekIC No. : 00531372 Detail
NCP1086D2T-33R4: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 1.5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1086D2T-33R4
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 7 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.4 V at 1500 mA Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 0.4 % Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 70 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-263-3 (D2PAK)
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 7 V
Output Current : 1.5 A
Load Regulation : 0.4 %
Package / Case : TO-263-3 (D2PAK)
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Dropout Voltage (Max) : 1.4 V at 1500 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1086D2T-33R4
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseD²Pak, SMD-220, TO-263 (3 leads + tab)
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1.5A
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Voltage - Input4.35 ~ 7 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1.6A