NCP1117DT33G
Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 1A Positive
product image
NCP1117DT33G Picture
SeekIC No. : 00509363 Detail
NCP1117DT33G: Low Dropout (LDO) Regulators 3.3V 1A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1117DT33G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 3.3 V
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA Output Current : 1 A
Load Regulation : 4.3 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252-3 (DPAK)
Output Type : Fixed
Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 1 A
Input Voltage MAX : 20 V
Package / Case : TO-252-3 (DPAK)
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA
Load Regulation : 4.3 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1117DT33G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output3.3V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input4.75 ~ 10 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A