NCP1117DT50
Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 1A Positive
product image
NCP1117DT50 Picture
SeekIC No. : 00531027 Detail
NCP1117DT50: Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 1A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1117DT50
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA Output Current : 1 A
Load Regulation : 6.7 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TO-252-3 (DPAK)
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Output Current : 1 A
Input Voltage MAX : 20 V
Package / Case : TO-252-3 (DPAK)
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA
Load Regulation : 6.7 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1117DT50
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseDPak, SC-63, TO-252 (2 leads+tab)
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output5V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input6.5 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A