NCP1117ST15T3G
Low Dropout (LDO) Regulators 1.5V 1A Positive
product image
NCP1117ST15T3G Picture
SeekIC No. : 00515667 Detail
NCP1117ST15T3G: Low Dropout (LDO) Regulators 1.5V 1A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1117ST15T3G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 1.5 V
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA Output Current : 1 A
Load Regulation : 2.3 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-223-4
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.5 V
Output Current : 1 A
Input Voltage MAX : 20 V
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA
Package / Case : SOT-223-4
Load Regulation : 2.3 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1117ST15T3G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output1.5V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input2.9 ~ 11.5 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A