NCP1117ST18T3G
Low Dropout (LDO) Regulators 1.8V 1A Positive
product image
NCP1117ST18T3G Picture
SeekIC No. : 00510893 Detail
NCP1117ST18T3G: Low Dropout (LDO) Regulators 1.8V 1A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1117ST18T3G
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 1.8 V
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA Output Current : 1 A
Load Regulation : 2.6 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-223-4
Output Type : Fixed
Output Voltage : 1.8 V
Output Current : 1 A
Input Voltage MAX : 20 V
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA
Package / Case : SOT-223-4
Load Regulation : 2.6 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1117ST18T3G
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output1.8V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input3.2 ~ 11.8 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A