NCP1117ST50T3G
Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 1A Positive
product image
NCP1117ST50T3G Picture
SeekIC No. : 00507970 Detail
NCP1117ST50T3G: Low Dropout (LDO) Regulators 5.0V 1A Positive
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1117ST50T3G
Quick Details
Input Voltage MAX : 20 V Output Voltage : 5 V
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA Output Current : 1 A
Load Regulation : 6.7 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-223-4
Mounting Style : SMD/SMT
Output Voltage : 5 V
Output Type : Fixed
Output Current : 1 A
Input Voltage MAX : 20 V
Dropout Voltage (Max) : 1.1 V at 100 mA
Load Regulation : 6.7 mV
Package / Case : SOT-223-4
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1117ST50T3G
Regulator TypeSingle Output
Package / CaseSOT-223, SC-73, TO-261 (3 Leads + Tab)
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output1A
Voltage - Output5V
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Voltage - Input6.5 ~ 12 V
Number of Regulators1
Current - Limit (Min)1A