NCP1400ASN22T1
DC/DC Switching Converters 2.2V 100mA Boost PWM
product image
NCP1400ASN22T1 Picture
SeekIC No. : 00497692 Detail
NCP1400ASN22T1: DC/DC Switching Converters 2.2V 100mA Boost PWM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1400ASN22T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Input Voltage MAX :
Switching Frequency :
Output Voltage :
Output Current :
Number of Outputs :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : SMD/SMT
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1400ASN22T1
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost)
Number of Outputs1
Voltage - Input1.8 ~ 4.9 V
Voltage - Output2.2V
Current - Output100mA
Power - Output-
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)Yes
SynchronousNo
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching180kHz