NCP1402SN27T1G
DC/DC Switching Converters 2.7V 200mA Boost PWM
product image
NCP1402SN27T1G Picture
SeekIC No. : 00496402 Detail
NCP1402SN27T1G: DC/DC Switching Converters 2.7V 200mA Boost PWM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1402SN27T1G
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1402SN27T1G
Number of Outputs1
Voltage - Input0.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output2.7V
Current - Output200mA
Power - Output-
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTube
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching200kHz