NCP1402SN33T1G
DC/DC Switching Converters 3.3V 200mA Boost PWM
product image
NCP1402SN33T1G Picture
SeekIC No. : 00495874 Detail
NCP1402SN33T1G: DC/DC Switching Converters 3.3V 200mA Boost PWM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1402SN33T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 5 V Output Voltage : 3.3 V
Output Current : 200 mA Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Output Current : 200 mA
Output Voltage : 3.3 V
Input Voltage MAX : 5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1402SN33T1G
Number of Outputs1
Voltage - Input0.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching200kHz