NCP1450ASN19T1
DC/DC Switching Converters 1.9V 1A Boost DC-DC
product image
NCP1450ASN19T1 Picture
SeekIC No. : 00497801 Detail
NCP1450ASN19T1: DC/DC Switching Converters 1.9V 1A Boost DC-DC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1450ASN19T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Input Voltage MAX :
Switching Frequency :
Output Voltage :
Output Current :
Number of Outputs :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : SMD/SMT
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1450ASN19T1
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
TypeStep-Up (Boost), Inverting, Flyback, Forward Converter, Sepic
Number of Outputs1
Voltage - Input0.6 ~ 5.5 V
Voltage - Output1.9V
Current - Output1A
Power - Output500mW
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Internal Switch(s)No
SynchronousNo
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching180kHz