NCP1450ASN27T1
DC/DC Switching Converters 2.7V 1A Boost DC-DC
product image
NCP1450ASN27T1 Picture
SeekIC No. : 00497920 Detail
NCP1450ASN27T1: DC/DC Switching Converters 2.7V 1A Boost DC-DC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1450ASN27T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Input Voltage MAX :
Switching Frequency :
Output Voltage :
Output Current :
Number of Outputs :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : SMD/SMT
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1450ASN27T1
Number of Outputs1
Voltage - Input0.6 ~ 5.5 V
Voltage - Output2.7V
Current - Output1A
Power - Output500mW
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching180kHz