NCP1450ASN27T1G
DC/DC Switching Converters 2.7V 1A Boost DC-DC PWM
product image
NCP1450ASN27T1G Picture
SeekIC No. : 00495692 Detail
NCP1450ASN27T1G: DC/DC Switching Converters 2.7V 1A Boost DC-DC PWM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1450ASN27T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Switching Frequency : 180 KHz
Output Voltage : 2.7 V Output Current : 200 mA
Number of Outputs : 1 Maximum Operating Temperature : + 85 C
Number of Outputs : 1
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 200 mA
Switching Frequency : 180 KHz
Output Voltage : 2.7 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1450ASN27T1G
Number of Outputs1
Voltage - Input0.6 ~ 5.5 V
Voltage - Output2.7V
Current - Output1A
Power - Output500mW
Rds (On)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Switching180kHz