NCP1550SN18T1
DC/DC Switching Converters 1.8V 2A Buck PWM/PFM
product image
NCP1550SN18T1 Picture
SeekIC No. : 00497735 Detail
NCP1550SN18T1: DC/DC Switching Converters 1.8V 2A Buck PWM/PFM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1550SN18T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Input Voltage MAX :
Switching Frequency :
Output Voltage :
Output Current :
Number of Outputs :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : SMD/SMT
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1550SN18T1
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PWM TypeVoltage Mode
Number of Outputs1
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Duty Cycle100%
Voltage - Supply2.4 V ~ 6 V
Frequency-Max690kHz
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Drawing Number*
Operating Temperature-40°C ~ 85°C