NCP1550SN18T1G
DC/DC Switching Converters 1.8V 2A Buck PWM/PFM w/Enable Soft Start
product image
NCP1550SN18T1G Picture
SeekIC No. : 00497464 Detail
NCP1550SN18T1G: DC/DC Switching Converters 1.8V 2A Buck PWM/PFM w/Enable Soft Start
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1550SN18T1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Input Voltage MAX :
Switching Frequency :
Output Voltage :
Output Current :
Number of Outputs :
Maximum Operating Temperature :
Mounting Style : SMD/SMT
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1550SN18T1G
VendorON Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
PWM TypeVoltage Mode
Number of Outputs1
Package / CaseSOT-23-5
PackagingTape & Reel (TR)
Duty Cycle100%
Voltage - Supply2.4 V ~ 6 V
Frequency-Max690kHz
BuckYes
BoostNo
FlybackNo
InvertingNo
DoublerNo
DividerNo
CukNo
IsolatedNo
Drawing Number*
Operating Temperature-40°C ~ 85°C