NCP15XC470J03RC
Thermistors - NTC 47 OHM 5%
product image
NCP15XC470J03RC Picture
SeekIC No. : 00690982 Detail
NCP15XC470J03RC: Thermistors - NTC 47 OHM 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP15XC470J03RC
Quick Details
Resistance : 47 Ohms Tolerance : 5 %
Termination Style : SMD/SMT Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Package / Case : 0402 Current Rating : 9.5 mAmps
Dimensions : 0.5 mm W x 1 mm L x 0.5 mm H Packaging : Reel
Tolerance : 5 %
Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0402
Dimensions : 0.5 mm W x 1 mm L x 0.5 mm H
Resistance : 47 Ohms
Current Rating : 9.5 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP15XC470J03RC
VendorMurata Electronics North America
CategorySensors, Transducers
Resistance in Ohms @ 25°C47
B25/503100K
B0/50-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Resistance Tolerance5%
B Value Tolerance3%
Accuracy-
Power - Max100mW