NCP1800DM42R2G
Battery Management 4.2V Single Cell Lithium-Ion Charger
product image
NCP1800DM42R2G Picture
SeekIC No. : 00486761 Detail
NCP1800DM42R2G: Battery Management 4.2V Single Cell Lithium-Ion Charger
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP1800DM42R2G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Battery Type : Li-Ion Output Voltage : 4.2 V
Output Current : 20 mA (Max) Operating Supply Voltage : 2.5 V to 16 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 20 C
Package / Case : Micro Packaging : Reel
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Battery Type : Li-Ion
Packaging : Reel
Minimum Operating Temperature : - 20 C
Output Voltage : 4.2 V
Output Current : 20 mA (Max)
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 16 V
Package / Case : Micro
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP1800DM42R2G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Battery TypeLi-Ion
FunctionCharge Management
Package / Case8-MSOP, Micro8?, 8-uMAX, 8-uSOP,
PackagingCut Tape (CT)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Voltage - Supply2.5 V ~ 16 V