NCP18XF101J03RB
Thermistors - NTC 100 OHM 5%
product image
NCP18XF101J03RB Picture
SeekIC No. : 00691069 Detail
NCP18XF101J03RB: Thermistors - NTC 100 OHM 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP18XF101J03RB
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 100 Ohms Tolerance : 5 %
Termination Style : SMD/SMT Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Package / Case : 0603 Current Rating : 3.1 mAmps
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.8 mm H Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Tolerance : 5 %
Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0603
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.8 mm H
Resistance : 100 Ohms
Current Rating : 3.1 mAmps
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP18XF101J03RB
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategorySensors, Transducers
Resistance in Ohms @ 25°C100
B25/503250K
B25/85-
B25/100-
B0/50-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Resistance Tolerance5%
B Value Tolerance3%
Accuracy-
Power - Max100mW