NCP18XW682J03RB
Thermistors - NTC 6.8K OHM 5%
product image
NCP18XW682J03RB Picture
SeekIC No. : 00691145 Detail
NCP18XW682J03RB: Thermistors - NTC 6.8K OHM 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP18XW682J03RB
Quick Details
Resistance : 6.8 KOhms Tolerance : 5 %
Termination Style : SMD/SMT Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Package / Case : 0603 Current Rating : 0.38 mAmp
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.8 mm H Packaging : Reel
Tolerance : 5 %
Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0603
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.8 mm H
Resistance : 6.8 KOhms
Current Rating : 0.38 mAmp
Parameters:
Technical/Catalog InformationNCP18XW682J03RB
VendorMurata Electronics North America
CategorySensors, Transducers
Resistance in Ohms @ 25°C6.8K
B25/503950K
B0/50-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Resistance Tolerance5%
B Value Tolerance3%
Accuracy-
Power - Max100mW