NCP300HSN18T1
Voltage Detectors / Monitors 1.8V Detector
product image
NCP300HSN18T1 Picture
SeekIC No. : 00599205 Detail
NCP300HSN18T1: Voltage Detectors / Monitors 1.8V Detector
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
NCP300HSN18T1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Number of Voltages Monitored : 1 Monitored Voltage : 1.8 V
Output Type : CMOS Undervoltage Threshold : 1.764 V
Overvoltage Threshold : 1.836 V Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V Operating Supply Current : 0.5 uA
Maximum Operating Temperature : + 125 C Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Number of Voltages Monitored : 1
Output Type : CMOS
Accuracy : 2 %
Operating Supply Voltage : 0.8 V to 10 V
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Current : 0.5 uA
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : SOT-23-5 Thin (TSOP-5)
Monitored Voltage : 1.8 V
Undervoltage Threshold : 1.764 V
Overvoltage Threshold : 1.836 V